Aniversarea nașterii poetului nepereche, Mihai Eminescu de către clasa a VII-a A la Școala Gimnazială Izbiceni.

Coordonator: Barbu Marina Titinica

15 Ianuarie 2019 -169 de ani de la nașterea lui Mihai Eminescu
☑️ 15 ianuarie 1850, la Botosani răsărea Luceafărul Poeziei Românești Mihai Eminescu (d. 15 iunie 1889, Bucureşti) – poet, prozator şi jurnalist român, socotit de cititorii români şi de critica literară postumă drept cea mai importantă voce poetică din literatura română.

☑️ 15 ianuarie – Ziua Culturii Naționale, și reprezintă data nașterii Poetului Național al Românilor, poetul, prozatorul, dramaturgul, ziaristul și gânditorul, Mihai Eminescu, ziua în care celebrăm ”Luceafărul” poeziei românești.