Aniversarea nașterii poetului nepereche, Mihai Eminescu de către clasa a VII-a A la Școala Gimnazială Izbiceni

Aniversarea nașterii poetului nepereche, Mihai Eminescu de către clasa a VII-a A la Școala Gimnazială Izbiceni.

Coordonator: Barbu Marina Titinica

15 Ianuarie 2019 -169 de ani de la nașterea lui Mihai Eminescu
☑️ 15 ianuarie 1850, la Botosani răsărea Luceafărul Poeziei Românești Mihai Eminescu (d. 15 iunie 1889, Bucureşti) – poet, prozator şi jurnalist român, socotit de cititorii români şi de critica literară postumă drept cea mai importantă voce poetică din literatura română.

☑️ 15 ianuarie – Ziua Culturii Naționale, și reprezintă data nașterii Poetului Național al Românilor, poetul, prozatorul, dramaturgul, ziaristul și gânditorul, Mihai Eminescu, ziua în care celebrăm ”Luceafărul” poeziei românești.

      

Be the first to comment

Leave a Reply