Întâlnirea de formare,predare și învățare în cadrul proiectului “Ecological lterate generation will change the future of the planet and humanity in a positive direction”, 30 aprilie-05 mai 2018

În perioada 30.04.-05.05.2018 o delegaţie formată din patru cadre didactice( Bădica Ionel-coordonator, Frîncu Valentina Patricia-director, Coman Elena Georgiana și Dima Fănică) au participat la activităţile de învăţare organizate la Collège Emilien Adam de Villers,Saint-Pierre, insula Réunion,Franța, în cadrul Proiectului nr. 2017-1-FR01-KA219-037110_5, cu titlul „Ecological literate generation will change the future of the planet and humanity in a positive direction”, finanţat prin Programul ERASMUS +

În prima zi, s-a vizitat școala,  s-a participat la  un seminar legat de educația ecologică, s-a asistat la ore de limba franceză, limba engleză , biologie,istorie și geografie.

În zilele următoare, s-a participat la descoperirea lagunei și rezervei marine, vizitarea centrului de țestoase din Saint-Leu din orașul Kélonia, urmate de o vizită la Grădin a Botanică , unde am descoperit mai multe specii de arbori exotici cum ar fi : arborele de vanilie, de cafea și cacao, am urmărit erupția vulcanului Piton de la Fournaise, și a fost vizitată și ferma organica „La Bitation”, am descoperit flora și fauna, ca urmare a escaladării muntelui Piton Mont Vert.

Ultima zi a fost finalizată prin participarea la întâlnirea coordonatorilor , unde s-au luat decizii importante cu privire la raportul intermediar, cu privire la activitățile care se vor desfășura în al doilea an de proiect.

Reuniunea de proiect a constituit, pentru toți partenerii, un prilej de a cunoaște cultura, tradițiile și istoria poporului francez, dar și de a-și promova propriile valori și tradiții într-un context internațional.

Participarea la această activitate de formare a avut un impact pozitiv asupra noastră, a cadrelor didactice oferindu-ne şansa de a acumula informaţii noi, de a face schimb de experienţă cu profesori din alte state europene, de a cunoaște alte sisteme educaționale din Europa.

Acest proiect a fost finanțat cu sprijinul Comisiei Europene. Această publicație reflectă numai punctul de vedere al autorului, iar Comisia nu poate fi trasă la răspundere pentru orice utilizare a informațiilor conținute în acesta.